Superechka Shhodo Byudzhetu Yes Zagrozhuye 50 Milyardam Yevro Dopomogy Dlya Ukrayiny Ft

Суперечки щодо бюджету ЄС загрожують також виділенню 50 мільярдів євро допомоги для Києва – і це саме в той час, коли потік фінансової та військової підтримки України з боку США раптово зупинився через політичну розділеність Конгресу.

Як пише Financial Times з посиланням на чиновників, країни-члени ЄС далекі від досягнення угоди щодо поповнення спільного бюджету блоку – включаючи 50 мільярдів євро для України – напередодні саміту в Брюсселі 14-15 грудня.

Фінансування України Брюсселем стало предметом суперечок у ширших дебатах щодо бюджетних пріоритетів ЄС через рішення Комісії об’єднати підтримку Києва з іншими запитами на фінансування для поповнення свого бюджету на 2021-2027 роки.

50 мільярдів євро для України – що складаються з 17 мільярдів євро грантів і 33 мільярдів євро позик – були об’єднані із запитами на 15 мільярдів євро на міграцію, 10 мільярдів євро для інвестицій у “стратегічні технології” та майже 19 мільярдів євро для виплати відсотків на спільні запозичення ЄС.

Водночас на останньому саміті лідерів ЄС у жовтні канцлер Німеччини Олаф Шольц відкинув розрахунки комісії як “комічні”, за словами кількох людей, поінформованих про приватні дебати.

Чиновники заявили, що переговори з ЄС щодо бюджету будуть важкими, але компроміс все ще можливий. Очікується, що переглянутий пакет буде запропоновано до саміту.

Водночас зусиллям ЄС досягти компромісу заважає перемога ультраправої партії на виборах у Нідерландах минулого місяця та нещодавнє рішення німецького суду про обмеження запозичень уряду. Бюджетну угоду буде “дуже, дуже важко”, – пише FT. 

Європейський парламент підтримав ініціативу щодо створення фонду Ukraine Facility, який передбачає надання Україні макрофінансової допомоги обсягом до 50 мільярдів євро протягом наступних чотирьох років.

При цьому прем’єр-міністри Угорщини та Словаччини Віктор Орбан та Роберт Фіцо, відомі своїми проросійськими поглядами, заблокували виділення Україні допомоги від ЄС. Зокрема, Орбан заявив, що підтримка ЄС не працює, а новообраний прем’єр Словаччини Фіцо послався на проблеми корупції в Україні.