Koly Rizdvo Hrystove 2023 Yakogo Chysla Vidznachayemo Velyke Svyato Tradytsiyi Ta Istoriya

Різдво Христове – одне з головних свят у християнстві. У його основі – народження у плоті Ісуса Христа від Діви Марії. Відзначають це свято в один і той самий день, проте цього року за новим церковним календарем його дата змістилася. Розповідаємо, коли буде Різдво в Україні 2023 року, його історію та традиції.

  • Різдво Христове – історія свята
  • Якого числа Різдво православне і коли католицьке Різдво у 2023 році
  • Що можна робити на Різдво
  • Що не можна робити на Різдво

Різдво Христове – історія свята

Про народження Ісуса Христа відомо досить докладно. Так, праведний Йосип Обручник і його дружина Марія, яка була на пізньому терміні вагітності, були змушені йти з Назарету до Вифлеєму. Імператор Август оголосив перепис населення, і всім жителям потрібно було повернутися в місто, звідки вони були родом. У Вифлеємі подружжя не знайшло місця в гостьових будинках, тож сховалося в печері, яка була хлівом для худоби. Йосип пішов шукати повитуху, бо Марія мала ось-ось народити. Але коли повернувся, то дружина вже народила – в той момент печера наповнилася чудовим і дуже яскравим світлом. Про народження Месії Ангел Господній першими сповістив пастухів – вони прийшли до печери, щоб поклонитися Немовляті в яслах. 

Ця печера нині є однією з головних християнських святинь – вона знаходиться в базиліці Різдва Христового у Віфлеємі, яку побудували в IV столітті. У печері розташований вівтар Різдва (він належить православним) і приділ Ясел (належить католикам). Місце народження Христа відзначено в мармуровій плиті на підлозі – на ньому зображена 14-кінцева срібна зірка. Вона символізує Вифлеємську зірку – ту саму, яка після народження Христа вказала шлях волхвам зі Сходу, що йшли побачити Царя Іудейського.

Наступного дня після народження Христа сім’я знайшла в місце гостьовому будинку, на восьмий день відбулося традиційне обрізання. Волхви принесли немовляті подарунки – вони в історію увійдуть як дари волхвів: золото, ладан і смирна. Золото символізувало царську гідність, ладан – божественне походження дитини, а олія – майбутнє поховання.

Після народження Христа сталася і трагічна подія: цар Ірод, почувши про народження нового Царя Іудейського і злякавшись за свою владу, наказав вбити всіх вифлеємських немовлят до двох років. Ісус дивом врятувався: його сім’я спішно пішла до Єгипту і жила там до самої смерті правителя Ірода.

Якого числа Різдво православне і коли католицьке Різдво у 2023 році

У зв’язку з переходом Православної церкви України на новоюліанський календар усі дати неперехідних свят змістилися на 13 днів раніше. Різдво Христове за новим стилем православні 2023 року відзначатимуть 25 грудня. Цього ж дня традиційно відзначають і католицьке Різдво. За старим стилем Різдво відзначають, як і раніше – 7 січня.

Різдво 25 грудня в Україні вважається державним святом, але воно не буде вихідним днем через воєнний стан у країні.

Що можна робити на Різдво

Напередодні Різдва в храмах відбувається святкове богослужіння, потім слідує всенічне бдіння та урочиста літургія. Духовенство традиційно одягається в білий святковий одяг – він символізує Божественне світло. 

Православні на Святвечір накривають стіл із 12 пісних страв, головною з яких є кутя, але сідають за стіл тільки після появи на небі першої зірки – символу Віфлеємської зірки, яка сповістила волхвів про народження Христа. 

Різдвяні традиції сягають у глибину століть. У саме свято 25 грудня віряни вітають одне одного: “Христос народився!”, і відповідають: “Славімо Його!”. У день, коли святкують Різдво, добре піти до храму і постояти на святковому богослужінні, проявити милосердя і подати милостиню. Традиційно у свято заведено збиратися в сімейному колі за багатим столом. Тим, хто дотримувався Різдвяного посту, слід виходити з нього плавно, щоб не переїдати. Також на Різдво можна запросити до себе тих, хто з якоїсь причини не може відзначити свято як годиться. 

Вважається, що чим більше світла буде в домі в це свято, тим більше удачі та благ прийде в життя.

Що не можна робити на Різдво

Є у свято і низка заборон. Цього дня не слід:

Вважається також, що в це свято не можна проганяти з порога безхатченка – за повір’ями, в його обличчі може бути сам Бог. 

У світле свято Різдва слід пробачити кривдників і самому попросити прощення.

Вас також можуть зацікавити новини: